Viljandi Kitarrifestival 2015

2015. aastal lõi muinasjutuline Lõuna-Eesti linnake Viljandi 13.-17. oktoobril juba kaheksandat korda kõlama kitarrihelidest ja mitte lihtsalt kitarrihelidest, vaid Viljandi Kitarrifestival tõi kokku absoluutsed maailma tippmuusikud.

Festivalile pani punkti Hollandist pärit Stochelo Rosenberg Quartet feat. Christiaan van Hemert. “Tegu on maailmas ühe tuntuima ja tunnustatuima mustlas-swingi viljelejaga ning enam paremat ei oska välja pakkuda. See on positiivne muusika, mis paneb juba esimesest noodist südame rõkkama,” ütles festivali kunstiline juht Ain Agan.

Samuti täitub sel aastal unistus, mida püütud festivali algusaegadest. Nimelt jõudis USAst kaheksandale festivalile kohale ka ansambli Oregon liider, enam kui 30 aastat tegev olnud ning paljude kitarristide iidoliks olev Ralph Towner. Inglismaalt rõõmustas muusikasõpru aga kitarrivõluriks nimetatud Adrian Legg, keda tuntakse ja hinnatakse ainulaadse oskuse poolest ühendada akustiline ja elektrikitarr ning sulatada kokku eri muusikastiilid ja inspiratsioon temale omapäraseks kõlaks. Põhjamaiselt kosutas meeli rohkete auhindadega pärjatud isikupärane Erik Söderlind koos oma trioga.

Loomulikult ei unustatud ka kodumaised lemmikud. Festival algas traditsiooniliselt välja antava Tiit Pauluse nimelise noore kitarrimängija preemia laureaadi kontserdiga. Sel korral sai kuulda maailmamuusika uut projekti, ansamblit Intipunku, mille eestvedajaks on noor talent Madis Meister. Argo Vals esitles aga oma uut albumit “Nokturn”. Jätkus ka juba festivalile armsaks saanud formaat singer/songwriter, mille raames astus üles armastatud Vaiko Eplik. Samuti astus üles originaalse heliloomingu poolest tuntud multiinstrumentalist Rainer Jancis. Lisaks sai kuulda ka õpitubades osalenud noorte muusikute ülesastumisi ja Festivali kitarriorkestrit, mida juhatas Andre Maaker. Traditsiooniline kesköökontserdi andis Viljandi Vanas Veetornis kitarrist Kirsi Tilk kavaga “Tantsud kuuvalgel”. Koostöös Eesti pärimusmuusika keskusega toimus päevane kontsertkohtumine Mihkel Rauaga.

Festivali programmis oli ka eriprojekt Kaheksa – kodumaise helilooja kaheksaminutilise uudisloomingu esitamine kaheksa kodumaise artisti poolt. “Antud projekti inspireeris produtseerima fakt, et sellistele koosseisudele pole varem uudisloomingut kirjutatud,” ütles Agan. Eriprojektis esitasid uudisloomingut keelpillikvartett Prezioso ja löökpillidel Madis Metsamart. Soolokitarristidest astusid lavalaudadele artistid Riho Sibul, Andre Maaker, Virgo Sillamaa, Robert Jürjendal, Ain Varts, Paul Daniel ja Ain Agan ning Mai Agan basskitarril. Uudisloomingut komponeerisid heliloojad Olav Ehala, Tõnu Kõrvits, Tauno Aints, Liis Viira, Kristjan Randalu, Sven Grünberg, Mai Agan ja Margo Kõlar.

Külasta OÜ Veebiaken kodulehekülge