Artistid
Uuri, kes sel aastal esinevad
Andre Maaker ja Laura Kalle
Erki Pärnoja
Festivali Kitarriorkester, juhendaja Mart Soo
GuitArte
Johannes Laas Kvintett
Marek Talts
Mari Jürjens, Robert Jürjendal & Liis Viira
Mikko Iivanainen
Paul Neitsov
Priit Peterson
Riho Sibul
Viljandi Guitar Trio
Koguperekontsert: Andre Maaker ja Laura Kalle
Andre Maaker ja Laura Kalle
Oma kontserdil otsime neid lugusid ja laule, mida kogu perega laulda, lugeda ja mängida saaks. Otsime siis üheskoos!
Vōta kaasa oma pere ja kui soovid – ka pillid ja laulud. Ootame Sind!
Erki Pärnoja „Leva“
Erki Pärnoja
Erki Pärnoja avaldas oma neljanda albumi “Leva” veebruaris 2020. Album kannab äratuntavalt pärnojalikku, eufooria ja melanhoolia vahemail tuksuvat käekirja, kuid kõla ja sisu poolest on teos mitmeplaanilisem ja tundlikum; eelneva kolme instrumentaalalbumi kõrval on olulise ja uudse tahuna lisandumas Pärnoja vokaal.
2019 alguses Göteborgis salvestatud album on uus teetähis Pärnoja loomingus ning seda mitmel põhjusel — albumil kohtuvad autorile omane unistav-indie’lik helikeel ja kanjonimõõtu, mastaapselt vesternilik kitarrisaund. Eepilisust lisavad orkestraalsed kõlad, mida võib pidada 2018. aastal ilmunud albumi “Saja Lugu” mõjutuseks.
Tema eriomane põhjalalik tunnetus, impressionistlikud kitarririfid, filmilikud helimaastikud ja bändi liikmete omanäoline interpretatsioon tõid talle 2017. aasta Tallinn Music Weeki artistiauhinna. Loole „Efterglow“ filmitud muusikavideo/lühifilm, kus Erki vanaema üles astus, pälvis 2017 toimunud esimesel Eesti Muusikavideote Festivalil esikoha, 2018. aasta Eesti Muusikaauhindadelt tõi album kaks auhinda – Aasta meesartist ja Aasta alternatiiv/indiealbum.
Viljandi Kitarrifestivalil saab lives näha Erkit koos bändiga.
Festivali Kitarriorkester
Festivali Kitarriorkester, juhendaja Mart Soo
Nagu igal aastal, toimuvad sellelgi korral kitarrifestivali raames töötoad, kus noori kitarriõpilasi juhendavad võimekad pedagoogid. Sel korral on kitarriorkestri juhendajaks kitarrist Mart Soo. Õppetöö lõpetab töötoa läbinud õpilastest moodustatud kitarriorkestri kontsert, kus kõik kitarrisõbrad saavad võimaluse soleerida ning ehk ka esmakordselt maailmale oma talenti näidata.
GuitArte
GuitArte
Mis juhtub siis, kui tardunud elu ja vaimu kiuste lahvatab inimhinges täisvereline kevad? Täis ootamatut tunnet, mille võimalikkus on ammu ununud. Ja kui pärast esimest, eredast päevast pimedaks löödud hoogu imbub kahe suvise rändaja teadmisse tõik, et nende teekond ei ole pilvitu?
13. Viljandi Kitarrifestivali eriprojekt on GuitArte – koosseis, milles kohtuvad kitarrimuusika, valgus- ja videokunst ning luule. Robert Jürjendali, Jaak Sooääre, Mart Soo, Andre Maakeri ja Ain Agana originaalloomingu ning Maian Kärmase loodud haikude kahekõnes jutustatakse publikule keelatud armastuse lugu, kus haikule omaselt aastaaegadele toetudes põimub lahti keelatud armastuse lugu „Sui”. Visuaalide ja valguse eest vastutavad Rene Liivamägi ja Carmen Seljamaa.
Johannes Laas kvintett
Johannes Laas Kvintett
Johannes Laas kvintett on kollektiiv, kus kohtub punkjazz ning põhjamaine kõlapilt. Muusikalist sümbioosi luuakse läbi 2019. aastal Tiit Pauluse nimelise noore kitarrimängija preemia pälvinud Johannes Laasi loomingu, kus on jäetud ruumi ka improvisatsioonile ning vahetule muusikalisele dialoogile. Koosseis on leidnud varasemat heakskiitu esinedes Tudengijazz festivalil, andes kontserte helilooja enda kodulinnas Tartu Genialistide Klubis ning ühtlasi ka Philly Joe’s Jazziklubis.
Kontserdil astuvad üles Johannes Laas ja Kristen Kütner kitarril, Tobias Tammearu saksofonil, Karl Tammaru bassil ning Martin Petermann trummidel. Esitamisele tuleb koosseisu verivärske debüütalbum.
Marek Talts “Abstract Dance”
Marek Talts
Marek Talts on kitarrimängija, kelle fookus on rütmimuusikal ja improvisatsioonil. Muusik osaleb ansamblites nagu Mingo Rajandi Kvintett, Trio Maag, Kadri Voorandi kvartett, Liisi Koiksoni ansambel ning Ro:Toro. Ta on muusikat õppinud Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias, kus töötab praegu ka õppejõuna.
Talts on kaasa teinud albumitel nagu Liisi Koikson “Coffee For One” (2017), European Jazz Motion “Odysseia” (2011), Liisi Koikson “Väike Järv” 2005 ning külalisena
Kadri Voorandi albumil “In Duo with Mihkel Mälgand” (2019).
Viljandi Kitarrifestivalil esitab Marek Talts omaloomingut ja improvisatsioone tema selle aasta juulis ilmunud esimeselt sooloalbumilt “Abstract Dance”. See muusika on eksperimentaalne, dissonantne ning vertikaalselt pingestatud, kuid samas soovib Talts väljendada muusika kaudu püüdu meloodilise seotuse suunas.
Mari Jürjens, Liis Viira & Robert Jürjendal
Mari Jürjens, Robert Jürjendal & Liis Viira
Mari Jürjens on vabakutseline eesti näitleja, laulja ja laululooja. Mari looming on inspireeritud aja pöördumatust kulgemisest, inimeseks olemisest, suureks kasvamisest ja Eestimaa loodusest.
Liis Viira on mitmekülgne looja, kelle huvid võib jagada kolme suunda – helilooming ja improvisatsioon, klassikaline interpretatsioon harfil ning heli ja liikuvat pilti (animatsiooni) ühendav looming. Liisi tegevus harfimängijana ulatub soolokontsertidest ja improvisatsioonilisest tegevusest orkestrimänguni.
Robert Jürjendal on kitarrist ja helilooja, kelle loomingusse kuuluvad heakõlaline kammer – ja koorimuusika, eksperimentaalne elektroonikaga põimitud progerokk ning ambient jazz, filmi- ja teatrimuusika.
Mari, Liisi ja Roberti ühisel kontserdil kõlab kõigi kolme looming.
Mikko Iivanainen
Mikko Iivanainen
Õdusal sügisõhtul tasub sammud seada Rüki galeriisse, kus saab kuulata ainukest välisartisti tänavusel Viljandi Kitarrifestivalil. Lavale astub meie põhjanaabrite juurest külla tulnud kitarrist, helilooja ja kitarriõpetaja Mikko Iivanainen.
Mikko alustas kitarrimänguga 11-aastaselt, kui tema vanem õde esimesed kitarrikäigud ette näitas. Toona nähtud dokumentaalfilm Jimi Hendrixist kannustas 13-aastase Mikko Helsingi Pop & Jazz muusika instituudis kitarriõpinguid alustama. Hiljem õppis ta seal samas kitarriõpetajaks ja lõpetas kooli 1999. aastal.
Muusik on välja andnud rohkelt albume, kirjutanud filmimuusikat, õpetanud kitarrimängu ning esinenud mitmetel festivalidel ja kontsertkohtades erinevate ansamblite koosseisus. 2020. aastal avaldas ta oma esimese sooloalbumi “A River Runs Through It” Iivana Records alt.
Paul Neitsov "Bohemian Rhapsody"
Paul Neitsov
Paul Neitsov on “mees nagu orkester” – üksi laval, kaelas kitarr, millel 10 näppu võluvad kuulajate ette peaaegu nagu päris Metallica “Nothing Else Mattersi”, Queeni “Bohemian Rhapsody“, Stingi “Fields Of Goldi”, Eric Claptoni “Tears In Heaven”, Rammsteini “Du Hasti” jt maailmakuulsad lood. Tema kontserdil tulevad esitamisele ka Aapo Ilveselt tekstid saanud “Tule”, “Mis kuradi kohas ma elan?” ja “Väikeste linnade mehed”, mis panevad publiku kuulama ja kaasa mõtlema tekstide tähtsuse üle.
Muidugi pole ükski Pauli kontsert täiuslik ilma kahe tähtsa loota – Arvo Pärdi “Ukuaru valss” ja Tommy Emmanueli “The Hunt“. Miks need on olulised, saad teada juba kontserdil.
Tartust pärit kitarrivirtuoos Paul Neitsov on teinud soolokarjääri, aga astunud üles ka ansamblites Svjata Vatra, Sireli, Wilhelm ja duodes Brigita Murutari, Margus Vaheri, Indrek Kalda, Ruslan Trotšinski, Aapo Ilvese ning Jaan Pehkiga. Ta on muuhulgas 2015. aasta Tiit Pauluse nimelise noore kitarrimängija preemia laureaat.
Öökontsert: Priit Peterson
Priit Peterson
Priit Peterson on lõpetanud klassikalise kitarri eriala H. Elleri nimelises Tartu muusikakoolis. Hetkel õpib ta Saksamaal F. Liszti nimelises Weimari Muusikakõrgkoolis prof. Christiane Spannhofi juures.
Priit alustas muusikaõpinguid 5-aastasena, esimeseks pilliks oli klaver. Kitarrimänguga alustas ta 8-aastasena isa juhendamisel. Teiseks õpetajaks oli kitarrist ja pedagoog Patricio Zeoli (Argentiina/Iirimaa), kes on alates 2011. aastast Elleri kooli külalisõppejõuks. Priit on korduvalt võitnud Eesti Muusikakoolide Liidu kitarrikonkursi “Parim noor instrumentalist”, samuti on ta olnud mitmete rahvusvaheliste kitarrikonkursside laureaat.
Kontserttegevusega alustas Priit varakult: esimese täispika soolokontserdi andis ta 12-aastasena. Tänaseks on kontserte antud juba üle poolesaja, seda nii Eesti kui ka välismaa kitarrifestivalidel.
“Hispaania muusikalised rännakud”
Kontserdi kavas on hispaania kitarrimuusika, mis kirjutatud vahemikus 1885-1935. Teosed sellest ajast on viinud klassikalise kitarri paljude muusikasõprade südametesse ning mitmed kuulsad kitarripalad on kirja pandud just sel ajavahemikul Hispaanias. Muusikalisel teekonnal mööda Ibeeria poolsaart kuuleb nii tuntud tähtteoseid kui ka unustatud pärle vähem mängitud heliloojate sulest.
Kava:
Isaac Albéniz – Cordoba, Sevilla
Miguel Llobet – El Mestre
Emilio Pujol – Tonadilla, Tango, Guajira
Antonio José – Sonata
Riho Sibul
Riho Sibul
Riho Sibul on Eesti kitarrist, laulja ja helilooja. Heliloojana on ta kirjutanud teoseid rock’n’roll’ist bluusini ning lüürilistest ballaadidest filmimuusikani.
Oma eeskujudena on ta välja toonud Jimi Hendrixi, Jeff Becki, Wayne Krantzi ja Bill Friselli. Sibul on mänginud väga mitmetes kollektiivides nagu Gunnar Graps Magnetic Band, Haak, Propeller, In Spe, Kaseke, Tõnis Mägi ja Music Seif, Jaak Joala ja Lainer, Estonian Dream Big Band (lauljana üles astunud). Sibula lauljakarjäär sai alguse legendaarses Eesti ansamblis Ultima Thule, milles ta ühtlasi tänase päevani esikitarrist on. Sibula sooloplaatidele on omane põhjamaine kargus ja melanhoolia ning ta on välja andnud 6 sooloalbumit. Ühtlasi on Sibul olnud mitmel korral Eesti Muusikaauhindade jagamisel parim džäss-blues artist.
Kontserdil tulevad esitamisele nii vanad kui ka uued lood.
Viljandi Guitar Trio
Viljandi Guitar Trio
Viljandi Guitar Trio sai alguse 2008. aastal Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias Robert Jürjendali juhendamisel tegutsevast kitarristuudiost. Tänu ühisele huvile kvinthäälestuses kitarrimängu vastu loodigi Viljandi Guitar Trio, kuhu kuuluvad Jalmar Vabarna, Jaan Jaago ja Argo Vals.
Nad mängivad kvinthäälestuses akustilisi kitarre, mis põhineb maailmakuulsal Guitar Graft metoodikal. See ebatavaline ümberhäälestus avab mängijatele uusi kompositsiooni- ja eneseväljendus võimalusi ning lubab eksperimenteerida senisest mitmekesisemate mänguvõtetega. Ansambel esitab peaasjalikult omaloomingut, mis on enim mõjutatud jazz- ja pärimusmuusikast.
2011. aastal ilmus Viljandi Guitar Trio esimene album „VGT“ ja 2014. aastal teine täispikk “10-56”. Kaks aastat loomingulisel pausil olnud Viljandi Guitar Trio on tänu kutsele esineda Viljandi Kitarrifestivalil taas kokku tulnud ning esitab kontserdil paremikku oma varasemast repertuaarist ning esmakordse esituse saavad ka mitu värsket pala, mida VGT lõppeva esinemispausi ajal tegelikult haudunud on.