Artistid
Uuri, kes sel aastal esinevad
Andre Maaker & Inga Lunge (EE)
Andre Maaker (EE)
Frank Gambale Natural High Trio (US)
Harald Trass (EE)
Mandarones (EE)
Marcus Tuul (EE)
Mari Jürjens (EE)
Máté Palásti (HU)
Oz Noy Trio (US)
Rainer Jancis (EE)
Teemu Viinikainen (FIN)
Toomas Vanem Quartet (EE)
Andre Maaker & Inga Lunge (EE)
Tänavusel koguperekontserdil astuvad üles Andre Maaker ja Inga Lunge!
Traditsioonilisel pühapäevahommikusel koguperekontserdil kaovad taas kõik vanusepiirid ja vahetust koosolemisest sündiv musitseerimine pakub äratundmisrõõmu, kaasalaulmist, mõistujutte, vahepalu ja uusi sõpru. Just sõprusest on inspireeritud pühapäevasel hommikul lood ja laulud.
Laval kohtuvad muusik ja näitleja, millest kokku saab üks ilmatuma tore kontsertetendus ja muidugi mõista on oma osa etendada ka alati suurepärasel publikul. Magusad üllatused ei jää samuti tulemata!
Andre Maaker (EE)
Andre Maaker astub tänavusel festivalil üles oma uue soolokavaga. “Soolokitarr on minu muusikalise keele ja väljenduse tuum. Paljudesse lugudesse on talletunud kohad, valgus ja lõhnad. Need komponendid on tihti minu algse inspiratsiooni allikaks. Nii sünnib ootamatult mõni viisijupp, mis minuga kaasas käima hakates tasapisi terviklikuks palaks kasvab,” räägib Maaker. Sestap on ka muusiku repertuaari aasta aastalt lisandunud järjest enam originaalloomingut. Maaker on välja andnud kolm soolokitarriga albumit (“Minu laulu pidu” 2014, “Andalusian Illusion” 2016, “Meie laulu pidu” 2019) ning peagi on oodata uut albumit.
Andre Maaker on hinnatumaid kitarrimängijaid Eestis, eelkõige akustilise kitarri alal. Teda on kaks korda nomineeritud Eesti Jazziauhindadel parimaks džässmuusikuks aastatel 2017 ja 2018. Ta teeb koostööd paljude tunnustatud džässmuusikutega Eestis nagu Kadri Voorand, Lembit Saarsalu, Villu Veski, Ain Agan ja teised. Lisaks on tal olnud rahvusvahelisi projekte näiteks koos Ian Ethan Case’i, Teemu Viinikaineni, Mārcis Auziņši, Saulius Petreikise jt-ga.
Juba 18. aastat järjest korraldab Maaker Kuressaare Kitarrinädalat ja -laagrit, millele pani ta aluse aastal 2007 koos Tiit Paulusega.
Frank Gambale Natural High Trio (US)
Gambale on kitarrilegend, Grammy auhinna võitja, kolmekordne Grammy nominent ning vaieldamatu geenius, kes on eriti kõrgele tasemele viinud oma erilise kitarrimängutehnika sweep picking. Ta on kirjutanud üle 300 laulu, mille stiilid on seinast seina – alates rokist, funkist ja jazzist kuni RnB-ni välja.
22. detsembril 1958 Austraalias sündinud Frank alustas juba noores eas oma muusikalist teekonda, mis tõi talle rahvusvahelise tuntuse. Virtuoosne kitarrist ja helilooja Frank Gambale murrangulised panused on jätnud kaasaegse muusika maailmas kustumatu jälje.
1980. aastate alguses sai Frank tuntuks Chick Corea Elektric Bandi liikmena, panustades oma erakordsete oskustega Grammy võitnud albumitesse, mis nihutasid fusion-jazzi piire. Tema soolokarjäär tõusis hüppeliselt kriitikute poolt tunnustatud albumite, nagu “Brave New Guitar” ja “Live!” väljaandmisega.
Lisaks oma instrumentaaloskustele on Frank Gambale viljakas helilooja, kelle kompositsioonid näitavad dünaamilist ulatust, alates keerukatest kitarrisoolodest kuni meloodiliste lõikudeni.
Frank Gambale’i mõju ulatub lavast ja salvestusstuudiost palju kaugemale. Tema haridusalane panus, sealhulgas õpperaamatud ja videod, on andnud eri põlvkondade kitarristidele võimaluse arendada oma tehnilisi oskusi ja kunstilist häält.
Džässilegendina kirjeldas Chick Corea Franki järgmiselt: “Kõik, mida ta kitarriga puudutab, muutub kullaks.”
Frank Gambale – kitarrid ja vokaal
Jerry Leonide – keyboard
Dominique di Piazza – bass
Harald Trass (EE)
Harald Trass alustas kitarriõpinguid 2010. aastal Nõmme Muusikakoolis Martin Kööbi juures. Aastatel 2016-2021 jätkas ta õpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis Vahur Kubja ja Kirill Ogorodnikovi juhendamisel. 2021. aastal alustas Harald õpinguid Saksamaal ülikoolis Hochschule für Musik und Tanz Köln professor Gerhard Reichenbachi käe all.
Ta on saanud meistriklasse paljudelt kuulsatelt kitarristidelt, nagu Roberto Ausell, Remi Broucher ja Dale Kavanagh. Harald on esinenud nii ansamblis kui orkestri ees, samuti on ta andnud soolokontserte Saksamaal. Lisaks klassikalisele kitarrile tegeleb Harald ka heliloominguga, luues muusikat elektroakustilise kitarriga.
Ta on võitnud auhinnalisi kohti mitmel kitarrikonkursil:
Parim Noor Instrumentalist 2018 (I koht);
Vilnius International Guitar Competition 2020 (III koht);
Baltic Guitar Competition 2019 (I koht);
International Guitar Competition Jüchen 2023 (III koht).
Harald osutus valituks osalema Eesti Kontserti korraldatud 2023/2024 mentorprogrammis LIFT, mille eesmärgiks on toetada noorte muusikute karjääri algust.
Mandarones (EE)
Mandarones sai alguse aastal 2012 Tartus. Tegemist on instrumentaalse compost, proge ja eksperimentaalne rokkbändiga, kelle muusikas on ka tugev bluusi noot sees. Kuigi tegemist on pigem live-koosseisuga, on tänaseks ansambel välja andnud täispika albumi “Aatomisõdalased” (2014) ning EPi “Catharsis” (2018).
Viljandis jagavad muusikud publikuga loomingut, mis ulatub instrumentaalsest bluusist psühhedeelse
proge-rokini. Sellegipoolest ühelgi kontserdil nad endale raame ei sea ning püüavad jääda vabaks ja tunnetada seda, mis on parasjagu õhus.
Koosseisu liikmed:
Rait Pärnoja – basskitarr
Jaagup Kuusemaa – kitarr
Timo Petmanson – keytar
Aksel Ain Agan – trummid
Marcus Tuul (EE)
Marcus Tuul pälvis 2023. aastal koostöös Eesti Jazzliiduga Viljandi Kitarrifestivali poolt välja antava Tiit Pauluse nimelise noore kitarrimängija preemia!
Kontserdil saab kõlama nii Marcuse omalooming kui ka valik tema suurimate iidolite repertuaarist, näiteks Barry Harris, Charlie Parker, Bud Powell ja Tadd Dameron. Oma muusikaga toob kitarrist traditsioonilise jazzi improvisatoorsed võtted ja helikeele tänapäevasesse konteksti värskete kompositsioonide näol.
Marcus Tuul on Tartust pärit kitarrist, kes 2023. aasta kevadel lõpetas Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia. Eestis on juhendajateks olnud Karl Laanekask, Andre Maaker ja Marek Talts. Lisaks on ta end täiendanud ka Erasmus+ programmi raames Helsingis Metropolia Ülikoolis õppides Jere Haakana käe all.
Marcus on tegutsenud erinevates koosseisudes, sealhulgas Ingrid Rabi Group, peobänd Välk, INGRA, Anna Lea Haamer Quintet, Living Room Quintet ja Any Key Trio, kellega salvestas 2022. aastal omaloomingulise EP ja osales Serbias toimunud Novi Sad Jazz Marathonil. 2024. aasta sügisest omandab Tuul magistrikraadi Haagi Kuninglikus Konservatooriumis.
Mari Jürjens (EE)
Mari Jürjens (EE)
Festivali viimast kontserti hubases Holstre Magasiaidas võib õigustatult nimetada kodukontserdiks. Kuulajaid rõõmustab sel korral Mari Jürjens, kes astub lavale üksi, kaasas vaid kitarr. Esitusele tulevad nii vanemad kui uuemad lood, mis kõik on inspireeritud aja pöördumatust kulgemisest, inimeseks olemisest, suureks kasvamisest ja Eestimaa loodusest. Publikut ootab lisaks üks tore üllatus!
Mari Jürjens on Eesti näitleja, laulja ja laulukirjutaja, kelle sulest on ilmunud kokku neli autoriplaati. Viimane neist, “Omaenese ilus ja veas” pälvis aastal 2021 Eesti Muusikaauhinde Autorilaulu/Rahvaliku albumi “Kuldse plaadi” ja “Aasta Naisartist 2021” kategooria peapreemia. Ta on kirjutanud muusikat teatrilavastustele ja filmidele, tema laulud on kõlanud nii laulu- kui tantsupidudel.
Máté Palásti (HU)
Máté Palásti on Ungari kitarrist, kes on esinenud Ladina-Ameerikas ja mitmes Euroopa riigis. Ta on korraldanud kitarrituure Indias kontsertide ja sõrmemängu töötubadega. Tal on olnud võimalus mängida muusikat koos Richard Bona, Paolo Vinaccia ja teiste suurepäraste muusikutega.
Tema stiil on jazz, ladina ja flamenco muusika sulandumine improvisatsiooniga, mis on juurdunud mustlaskultuuri – just see muudab tema muusika unikaalseks.
Oz Noy Trio (US)
“See on džäss, aga see lihtsalt ei kõla nii” – selliselt kirjeldab virtuoosne kitarrist Oz Noy oma joovastavat segu džässist, funkist, rokist, bluusist ja RnBst.
Iisraelis sündinud Oz alustas oma professionaalset muusikukarjääri 13-aastaselt, mängides džässi, bluusi, pop- ja rokkmuusikat. 16-aastaselt mängis ta koos Iisraeli tippmuusikute ja artistidega. 24-aastaselt oli ta üks tuntumaid kitarrimängijaid riigis. Oz oli ka Iisraeli kõrgeima reitinguga telesaate house-bändi liige rohkem kui kaks aastat.
Alates 1996. aastal New Yorki saabumisest on Oz avaldanud tohutut mõju kohalikule ja rahvusvahelisele muusikamaastikule. Tema ainulaadne ja joovastav stiil on rikkunud kõiki instrumentaalkitarrimuusika reegleid, keskendudes gruuvile.
Sellised staarid nagu Keith Carlock, Anton Fig, Vinnie Colaiuta ja Dave Weckl teevad temaga sageli kaasa trummidel, basskitarridel Will Lee, James Genus ja Reggie Washington.
Oz viib läbi ka meistrikursusi The Collective School of Music’is (New York City), Musicians Institute’is (Los Angeles) ja paljudes kohtades veel.
Oma saavutuste eest kitarristina on Oz võitnud ajakirja Guitar Player lugejate küsitluses “Parim kitarririff” (2007), “Parim uus talent” (2008) ja “Parim kitarrimängija” (2013) auhinnad.
Oma karjääri jooksul on Oz välja andnud 14 albumit.
Oz Noy on esinenud, tuuritanud ja salvestanud muusikat koos Richard Bona, Chris Botti, Gavin DeGraw, The Gil Evan Orchestra, Tom Scotti, Don Wasi, Nelly Furtado, Natasha Bedingfieldi, Andy Grammeri, Angelique Kidjo, Matisyahu, Jennifer Hudsoni, Patti Austini, Take 6, Michael Buble, Wiz Khalifa, Shelea, Jordin Sparks, Average White Band, Christopher Cross, TYP, Betty Buckley, Idina Menzel, Luke Nelson, Justin Timberlake, Bonnie Raitt, Lizzo, Dave Mathews, Cat Stevens, Scary Pockets ja paljude teistega.
Oz Noy – kitarr
Jimmy Haslip – bass
Anton Fig – trummid
Rainer Jancis (EE)
Rainer Jancis on kitarrist ja helilooja, kelle sulest on lisaks tuntud rockansambli Metro Luminal muusikale tilkunud aegade jooksul noodipaberile veel kaks tunnustatud balletti (“Tantsumaraton”, “Ninasarvik”, koreograaf Mai Murdmaa), mis mõlemad on suurvormid ning milles on elektrikitarri kasutatud erinevates häälestustes ja ebareeglipärastes taktimõõtudes. Samuti on Rainer tuntud oma spontaansete improvisatsiooniliste soolokavadega, kus ta muusikat kohapeal välja mõtleb ja millega ta on esinenud nii Eestis kui ka välismaal.
Kitarrifestivalile on Rainer Jancis tulnud esitlema oma uut vinüülplaati täispika soolokavaga, mis hõlmab tema enda poolt ehitatud jalgade mängitavat trummikomplekti, vokaali, erinevates häälestustes kitarre ja spetsiaalset visuaalprogrammi, mängides paralleelselt mitut instrumenti korraga.
“Kitarr on mind alati huvitanud kui orkestraalne instrument, ja see on siis minu versioon ühemehebändist, mis võimaldab mul koju jätta eelsalvestatud taustaträkid ja looperid ning teha kõike ise reaalajas,” lisab oma viiekümne viiendat juubeliaastat tähistav muusik. “Kuigi trumme ja kuljuseid on varemgi jalaga taktilöömiseks kasutatud, olen töötanud välja rafineerituma meetodi, kuidas ennast perkussioonidel saata. Sealjuures kasutan ka trummilöökide “sämplimist” reaalajas oma kitarri mängust, olles seega ka iseendale metronoomiks.”
Kõike seda ja lisaks veel uhket lampvõimendite ja kitarrikastide kollektsiooni tuleb traadivajutaja Kitarrifestivalile tutvustama.
Teemu Viinikainen (FIN)
Viljandi Kitarrifestivali üks absoluutsetest lemmikutest Teemu Viinikainen rõõmustab sel korral publikut oma uue soolokavaga. Kontsert saab toimuma Viljandi Baptistikirikus, millest inspireerituna kõlab kokku Viinikainenile omane emotsionaalne sügavus ja kiriku ülendav atmosfäär.
Pikaaegset džässmuusikut on pärjatud mainekate auhindadega, muuhulgas Sony Jazz Awardiga. Ta on musitseerinud koos suurkujudega nagu Joe Lovano, Randy Brecker ja Vince Mendoza, Randy Breckerin, Dave Liebmann, Tim Hagansin.
Viinikainen on teinud koostööd ka Eesti muusikute Ain Agani ja Mihkel Mälgandiga, mille tulemuseks on albumid “Pictures” ja “Now I Know”. Samuti on tal olnud tore koostöö Andre Maakeriga.
Toomas Vanem Quartet (EE)
Toomas Vanema esinemine on midagi progressiivse instrumentaalmuusika austajale – nimelt on ta seganud heavy metal rokki ja elektrilist džässrokk fusion’it, mis moodustavad karmi, kuid eriilmelise terviku. Selline muusika vahendab sügavaid emotsioone, mille sekka võib kuulda ka Idamaade mõjutusi ja muidugi džässi. Kitarrist on koostööd teinud tuntud maailma nimedega nagu Ritchie Kotzen, Nicko McBrain, Mattias IA Eklundh, Stuart Hamm, Virgil Donati, Alex Argento. Kontserdil kuuleb, kuidas muusik end publikule avab ja jutustab oma loo läbi temale omase kitarri käsitluse ja helikeele.
2024. aasta aprillis ilmus autoriplaat Toomas Vanem „Confession“. Mida sellel albumil üles tunnistatakse, seda autor siinkohal lahti seletama ei hakka. Pigem jätab kuulajale vabad käed lasta oma fantaasial lennata, mõtiskleda ja filosofeerida. Ja SEE muusikas ise üles leida.
Toomas Vanem – kitarr
Kaarel Liiv – bass
Andrus Lillepea – trummid
Andrus Rannaääre – klahvpillid