Artistid
Uuri, kes sel aastal esinevad
Jämmid
Laulvad Kitarrid
Privaatpostitus: AVARA
Privaatpostitus: Andre Maaker & Jaana Kena
Privaatpostitus: Anna Regina Kalk
Privaatpostitus: Brandon Ross & Stomu Takeishi
Privaatpostitus: Festivali kitarriorkester, juhendaja Paul Daniel
Privaatpostitus: Ian Ethan Case (USA)
Privaatpostitus: Jan Akkerman
Privaatpostitus: Kitarrid eelmisest sajandist
Privaatpostitus: Kitarrimeistrite päev
Privaatpostitus: Linalakk, Jaagup Jürgel & Marek Talts
Privaatpostitus: Merje Kägu
Privaatpostitus: Mikko Karhula
Privaatpostitus: Riho Sibula plaadi “Viimane” esmaesitlus
Privaatpostitus: Vaiko Eplik
Privaatpostitus: jonas.f.k
Privaatpostitus: Öökontsert: Kristo Käo ja Villu Vihermäe
Jämm
Jämm
Jämm
Jämm
Jämmid
Laulvad Kitarrid vol III
Laulvad Kitarrid
Esmakordselt Viljandi kitarrifestivali 10. juubeliaastaks kokku tulnud koosseis Laulvad Kitarrid astub taaskord lavale 16. Viljandi Kitarrifestivalil, et teha sügav kummardus Riho Sibula muusikalisele pärandile.
Laulvad Kitarrid Vol III koosseisu kuuluvad sel korral Mari Jürjens, Mari Kalkun, Kärt Johanson, Vaiko Eplik , Jaak Tuksam, Andre Maaker ja Ain Agan. Esitamisele tulevad muusikute endi lemmikud Riho Sibula repertuaarist. Kontserti saadab sõnaga Riho kauaaegne loominguline partner ja hää sõber Vladislav Koržets. Riho muusika ja Vladislavi luule kokkumängust on sündinud album „Kahemehesaag“ ja muuhulgas ka sellised igavesti aegumatud lood nagu Aed ja Videvik.
AVARA (FIN)
Privaatpostitus: AVARA
AVARA koosseisu nimetusest lähtudes (soome k “avara” – eesti k “avar”) suhtub ansambel muusikasse laiema pilguga. Trio muudab isikupäraseks nende unikaalne instrumentatsioon, mille kaudu seovad nad heliteoste teemad ja soolod ühiseks tervikuks. Nad kasutavad oma muusikas klassikalisi lahendusi, ent nende suunitlus on pigem tuleviku kui mineviku poole.
AVARA muusika kannab endas kaasasündinud melanhooliat, ent siiski samal ajal pakub kuulajatele ka piiramatut lootust. Trio eesmärk on oma loominguga tekitada kuulajates sügavaid emotsioone. Koosseisu kuuluvad: Jukka Perko (saksofon), Teemu Viinikainen (kitarr) ja Jarmo Saari (kitarr).
Saksofonist Jukka Perko oli juba noores eas väljapaistev instrumentalist džässiringkondades ning 1987. aastal kutsuti ta legendaarse trompetisti Dizzy Gillespie 70. juubelituuri orkestrisse. Seal musitseerimine tagas Perkole tuntuse mitmetes edukates bändides ning oma laia repertuaariga astus ta ülesse külalis-sooloartistina bigbändides ning sümfooniaorkestrites. Jukka Perko on öelnud, et väljendab end elus muusika kaudu, nii on ta ka pilli õppinud mängima kuulamise ja jäljendamise abil.
Teemu Viinikaineni pillimängu kesksed elemendid on väljendusrikkus, sving ja virtuoossus. Teda on nimetatud Soomes kõige ihaldatumaks džässkitarristiks. Viinikainen on õppinud kitarrimängu tunnustatud õpetajate nagu Pat Metheny ja Wayne Krantz juures.
Jarmo Saari on oma põlvkonna üks silmapaistvamaid kitarriste. Ta on esinenud mitmetes ansamblites, töötades kunstilise protutsendina paljude soome artistide stuudioalbumite valmimise jaoks. Saari on ka komponeerinud muusikat nii filmidele, teatritele, kaasaegsetele tantsulavastustele ning televisioonile. Nii on ta oma karjääri jooksul salvestanud umbes 100 heliteost ning esinenud 30-nes riigis.
Koguperekontsert: Andre Maaker & Jaana Kena
Privaatpostitus: Andre Maaker & Jaana Kena
Selleaastasel koguperekontserdil 22. oktoobril astuvad üles Andre Maaker ja Jaana Kena!
Traditsioonilisel pühapäevahommikusel koguperekontserdil kaovad taas kõik vanusepiirid ja vahetust koosolemisest sündiv musitseerimine pakub äratundmisrõõmu, kaasalaulmist, mõistujutte, vahepalu ja uusi sõpru.
Laval kohtuvad muusik ja näitleja, millest kokku saab üks ilmatuma tore kontsertetendus ja muidugi mõista on oma osa etendada ka alati suurepärasel publikul. Üllatused ei jää samuti tulemata!
Anna Regina Kalk
Privaatpostitus: Anna Regina Kalk
Anna Regina Kalk on noor kitarrist ja muusikakirjutaja. Ta on õppinud nii Eestis, Saksamaal kui ka Šveitsis ning ta on hinnatud bändiliider ja kaasmuusik paljudes erinevates koosseisudes.
Koosseis:
Anna Regina Kalk – kitarr
Tobias Tammearu – saksofon
Robert Rebane – bass
Martin Petermann – trummid
Tegemist on uue koosseisuga, aga vanade sõpradega, kes on aastaid ühskoos muusikuteed käinud. Elanud vahepeal erinevates riikides, on hea jälle kokku saada ja koos muusikat mängida. Ja lood lähevad selle koha pealt edasi, kus nad viimane kord pooleli jäid.
JÄÄB ÄRA! Brandon Ross & Stomu Takeishi (USA)
Privaatpostitus: Brandon Ross & Stomu Takeishi
For Living Lovers asutati juba 2002. aastal kui koosseisu liikmed olid Henry Threadgrilli kvintetis Make A Move. Ühine muusikaline keel viis Brandon Rossi ja Stomu Takeishi duo loomiseni ning nende esimene lavaline koostöö oli toonases Manhattanis asuvas Tonic’u-nimelises muusikakeskuses. Koos jaapani plaadifirma Intoxicate’iga kajastas Ross oma albumitel Costume (2004) ja Puppet (2006) Takeishiga esitatud materjali. Pärast neid salvestisi sündisid ainulaadsed koostööprojektid Jaapanis ning ka teistes kultuuriruumides
2014. aastal avaldas koosseis oma esimese täispika albumi “Revealing Essence” plaadifirma Sunnyside Recordsi kaudu USA-s, mis sai palju häid arvustusi. Album sisaldab aeglaseid muusikalisi mõtisklusi ning on segu rahvamuusikast ja improvisatsioonist.
Brandon Rossi & Stomu Takeishi tavapärane täisakustiline kontsert on Viljandi Kitarrifestivali jaoks saanud uue vormi. Võimendatud kontsert annab võimaluse kaasata elektroonilisi efekte ning uusi viise muusika esitamiseks, mis muudavad kontserdi veelgi erilisemaks. Kontserdil esitavad Ross & Takeishi kompositsioone, mis kuuluvad tulevase 2024. aastal avaldatava Sunnyside Records’i väljaandesse.
Festivali Kitarriorkester, juhendaja Paul Daniel
Privaatpostitus: Festivali kitarriorkester, juhendaja Paul Daniel
Nagu igal aastal, toimuvad kitarrifestivali raames töötoad, kus noori kitarriõpilasi juhendavad võimekad pedagoogid. Sel korral on kitarriorkestri juhendajaks suurepärane kitarrist Paul Daniel.
Õppetöö lõpetab töötoa läbinud õpilastest moodustatud kitarriorkestri kontsert, kus kõik kitarrisõbrad saavad võimaluse soleerida ning ehk ka esmakordselt maailmale oma talenti näidata.
Ian Ethan Case (USA)
Privaatpostitus: Ian Ethan Case (USA)
Akustilise topeltkaelaga kitarrist ja Candyrati Recordsi artist Ian Ethan Case (Boston, USA) on tunnustatud kui “maailma üht loovamat ja kaasahaaravamat sõrmestiili kitarristi” (Rahvusvaheline Loomingukeskus).
Ian on üles kasvanud maapiirkonnas, kus oli vähe muusikuid, kellega sai koos mängida, mispärast oli Case sunnitud looma uusi lähenemisi, et arenda soolomuusikuna, kasutades kombinatsiooni tehnoloogiast, orginaaltehnikast ja ebatavalistest instrumentidest, mis võimaldasid tal luua mitmekihilist ansamblimuusikat, mida ta kujutas enda peas ette.
Tema eristatav, ainulaadne mängustiil ja kompositsioon on saanud tunnustust sellistelt legendidelt nagu kitarrist John McLaughlin (Mahavishnu Orchestra), bassist Lee Sklar (James Taylor), Windham Hill Recordsi asutaja Will Ackermann.
Ameerika Ühendriikides on tema muusikat esitatud populaarsetes üleriigilistes raadioprogrammides, sealhulgas NPR “Here & Now” ja PRI “Echoes”, samal ajal kui mitmed tema tuntumad videod on jõudnud vähemalt 14 miljoni kuulajani üle maailma.
Jan Akkerman (NL)
Privaatpostitus: Jan Akkerman
Viimati 2016. aastal Viljandi Kitarrifestivalil esinenud maailma parimaks rokk-kitarristiks tunnistatud Jan Akkerman on oma tuntuse pälvinud progeroki bändi Focus kaudu. Akkerman on oma soolokarjääri jooksul väljastanud 30 albumit ning tuuritab siiani 77-aastasena oma bändiga mööda maailma ringi.
Focus oli 1970ndatel üks parimaid progressiivse roki bände, kelle looming oli segatud klassikalisest muusikast, rokist ja džässist. Nende kuulsaimalt albumilt “Moving Waves” pärinevad instrumentaalsed palad “Hocus Pocus” ja “Sylvia”, mis teenisid lugematuid kuldplaate ning jõudsid paljude maailma edetabelite tippu. Viljandi kontserdil saab bändi kuulata koosseisus Marijn van den Berg (trummid), David de Marez Oyens (bass) ning Will Maas (klahvpillid).
Jan Akkerman on Briti ajalehe Melody Maker’i poolt valitud maailma parimaks kitarristiks tema kitarri mängimise imetabase tehnika ja äratuntava tooni pärast. Sooloartistina on ta avaldanud albumeid laias muusikalises spektrumis ning teinud koostööd muusikutega nagu B. B. King, Alan Price, Peter Banks, Jack Bruce, Charlie Byrd, Phil Collins, Paco de Lucía ja Ice-T.
Kitarrid eelmisest sajandist
Kitarrid eelmisest sajandist
Kitarrid eelmisest sajandist
Privaatpostitus: Kitarrid eelmisest sajandist
Viljandi Kitarrifestivaliks otsib uus lokaal ja kontserdipaik Konservatoorium laost välja tolmunud kitarrid eelmisest sajandist ja paneb kokku kitarrinäituse.
Seintel ripub ~30 omaaegset tippmudelit, millega mängiti sisse legendaarseid kultuslaule. Mudelitest saavad esindatud “vanad head” Jolanad, Musimad, Orfeused. Eksklusiivsena on esindatud ka Eestis tehtud Ühenduse pillid ning esile pandud ka mõned vanad kitarriblokid.
Kitarrimeistrite päev
Privaatpostitus: Kitarrimeistrite päev
Kitarrimeistrite päeval on hea võimalus Pärimusmuusika Aida väikses saalis näha Eestis tegutsevate meistrite töid – saab tutvuda ja mängida nende valmistatud pillidega ning saada informatsiooni kitarride valmimisest ja parandamisest.
Tule ja tutvu Eesti meistrite käsitööga!
Linalakk, Jaagup Jürgel & Marek Talts
Privaatpostitus: Linalakk, Jaagup Jürgel & Marek Talts
Linalakk on laulja ja laulukirjutaja, kes tegutseb nii eraldiseisva bändina kui ka koosseisudes Linalakk & Bonzo, Linalakk & Jaagup Jürgel, Fylgja. Linalakk on andnud välja autoriplaadi “Elu ilu” ning osalenud Eesti Laul 2023 poolfinaalis.
Marek Talts on kitarrist, kes tegutseb koosseisudes nagu Liisi Koiksoni ansambel, Mingo Rajandi kvintett, Kadri Voorand kvartett, Trio Maag ja Ro:Toro.
Jaagup Jürgel on kitarrist, kes teeb koostööd muusikutega Stefan, Linalakk, Bonzo. 2021.a pälvis Jürgel Tiit Pauluse-nimelise noore kitarrimängija preemia. Jürgel on produtseerinud Linalaka plaadi “Elu ilu”.
Trio teeb oma debüüdi taolises koosseisus esmakordselt just Viljandi Kitarrifestivalil. Muusikute fookus on rütmimuusikal ja improvisatsioonil ning omamoodi põnevaks teeb esituse erinevate muusikastiilide ühendamine.
JÄÄB ÄRA! Merje Kägu
Privaatpostitus: Merje Kägu
Merje Kägu on Göteborgis resideeruv kitarrist ja helilooja. Merje loob muusikat mis kulgeb improvisatsiooni ja kompositsiooni piirimaal. Varasemalt on ilmunud albumid When Silence Falls ja Until I Find You. Merje Kägu on pälvinud 2016. aasta Viljandi kitarrifestivalil Tiit Pauluse noore kitarrimängija preemia.
Auhinnad:
- 2016 Tiit Pauluse nimelise noore kitarrimängija preemia
- 2015 Gurmund-Neuberghi auhind
- 2008 Uno Naissoo loomingu- ja interpretatsiooni konkurss, eriauhind teose “Eksperiment” eest
- 2006 Rainbow Jazz konkurss parim seade
Mikko Karhula (FIN)
Mikko Karhula (FIN)
Privaatpostitus: Mikko Karhula
Mikko Karhula on Soome akustiline kitarrist, kes põimib kokku mõjutusi klassikalisest muusikast ja mustlasjazzist. Tema repertuaaris on kauneid ja virtuoosseid sooloseadeid filmimuusikast ja originaalloomingust.
Riho Sibula plaadi "Viimane" esmaesitlus
Privaatpostitus: Riho Sibula plaadi “Viimane” esmaesitlus
Riho Sibul on üks erakordsemaid eesti muusikuid, kes sõna otseses mõttes kuulub meie muusika kullafondi. Vahetult enne lahkumist valmis Rihol sooloalbum, milline salvestati koos Arvo Urbi, Ain Agana, Raul Vaigla ja Toomas Rulliga. Eelmisel aastal ilmuma pidanud albumi toob sel sügisel välja Riho Sibula muusikalise ja vaimse pärandi väärikaks hoidmiseks ja kandmiseks loodud MTÜ Kuukitarr.
Plaadi “Viimane” esmaesitlus toimub Viljandi kitarrifestivali raames, kus Riho Sibulat meenutavad tema lähimad sõbrad. Sellele järgneb Rihole pühendatud kontsert “Laulvate Kitarride” esitluses, mille koosseisus Riho ka Kitarrifestivalil varasemalt üles on astunud.
Vaiko Eplik
Privaatpostitus: Vaiko Eplik
Vaiko Eplik on Eesti laulja ja laulukirjutaja. Oma muusikalise tegevuse jooksul on Eplik olnud aktiivne mitmetes Eesti ansamblites ja andnud välja kümneid heliplaate. Lisaks omaloomingu avaldamisele on ta kirjutanud lugematul hulgal muusikat ka teistele Eesti artistidele. 2015. aastal tunnustas president Vaiko Eplikut Valgetähe IV klassi teenetemärgiga.
Festivalil esitab Eplik oma loomingu paremikku, sinna sekka ka instrumentaalmuusikat kitarrile.
Pileteid saab soetada ainult kohapeal hinnaga 15 eurot.
jonas.f.k
Privaatpostitus: jonas.f.k
Kitarrist ja laulukirjutaja Jonas Kaarnamets on Eesti muusikamaastikul olnud tegev juba ligi 10 aastat. Olles asutajaliige alternatiivbändis Frankie Animal on ta lisaks sellele nii stuudios kui ka lives teinud koostööd suure hulga nimekate kodumaiste artistidega, sealhulgas Erki Pärnoja, NOËP’i ja Sander Mölderiga.
jonas.f.k lavapersoona on sulam mitmetest tuntud rokk- ja popfrontmanidest läbi aegade David Bowiest Alex Turnerini ning flirdib tugevalt androgüünsuse ja maskuliinsuse vahel. Jonase esimene lühiplaat buda.01 võeti Eesti muusikakriitiukute poolt väga hästi vastu võetud ning oli nomineeritud ka Eesti Muusikaauhindadel parima debüütalbumi kategoorias. Lisaks sellele on Jonas veel avaldanud koostöös erinevate artistidega mitu singlit, ühe EP nimega TLL.02 ning 2022 suve algul avaldas ta koos trummar Kristjan Kallasega projekti SUVE, mis on samuti laialdase heakskiidu osaliseks saanud.
Öökontsert: Kristo Käo ja Villu Vihermäe
Privaatpostitus: Öökontsert: Kristo Käo ja Villu Vihermäe
Villu ja Kristo koostöö sai alguse vanamuusikaansamblite continuo-rühmas – Corelli Barokkorkester, Floridante, Studio Vocale ja mitmed projektikoosseisud. Kuid festivali öökontserdil pole repertuaariks mitte ainult nende pillide ajastule omane muusika, vaid ka kaasaegne helilooming. Kõrvutades vana ja uut, on Kristo ja Villu pannud kokku kava, milles kõlab spetsiaalselt vanadele instrumentidele loodud eesti autorite muusika, näiteks Argo Vals, Märt-Matis Lill, Ardo Ran Varres, Mingo Rajandi, aga plaanis on ka esiettekanded heliloojatelt, kes oma teoste kallal alles töötavad ja kelle nime ning muusikat kuulete kontserdil.